Uzaklarda bir vadinin kenarındaki küçük bir köyde Pablo ve Bruno isimli iki arkadaş yaşarmış. Her ikisi de çok genç olup güzel bir yaşamı hayal ederlermiş. Sık sık birbirlerine hayallerini anlatır, nasıl köyün en başarılı adamı olacaklarından bahsederlermiş. Çok çalışmaktan asla korkmazlar, hayallerini ve amaçlarını gerçekleştirmek için fırsatları araştırırlarmış. Bir gün fırsat karşılarına çıkmış.

Pablo & Bruno - Firsat

Köyün muhtarı vadinin karşı yakasındaki kaynaktan köye su getirmek üzere 2 adama gerek olduğunu söylemiş. Köye, ne kadar su getirirlerse o kadar su kazanacaklarmış. Bruno ve Pablo heyecanla hemen çalışmaya başlamışlar…

Her gün sabahtan akşama kadar kovayla kaynaktan su taşımaya koyulurlar.

Pablo & Bruno - Çalışma

Yoğun bir şekilde köye su taşımaktaydılar. Akşam olunca o günün kazancıyla eve dönmekteydiler. Bruno çalışmasından ve kazandığı paradan mutluydu. Hayallerini bu işten kazandığı parayla gerçekleştirebileceğinden emindi. Bruno eğer daha büyük kovayla daha fazla su taşırsa kazancınında artacağını düşünüyordu. Bu fazla kazançla hayallerindeki ineği ve evi kısa sürede alabileceğine inanıyordu.

AMA
Pablo mutlu değildi!

Günün sonunda kolları ve sırtı ağrılar içerisinde kalıyor, eve bitkin halde dönüyordu. Daha fazla kazanmak için daha kolay bir yol arıyordu. Bir gün aklına parlak bir fikir geldi.

Pablo - Fikir

Dağdaki kaynaktan suyu köye taşıyacak bir boru hattı döşemeyi düşündü. Bu boru hattı sayesinde kaynaktan köye gidip gelerek kovayla taşıyacaklarından daha fazla su getirecekti. Bu fikir onu çok heyecanlandırdı ve hemen planlamaya başladı.

Tabi, Pablo bu fikri dostu Bruno ile de paylaştı. Fakat, Bruno fikri çılgınca buldu. Bruno’nun tek düşüncesi o gün kazandığıyla ne alabileceği ve bunu en çabuk nasıl yapabileceğiydi. Boru hattı döşemenin onu yavaşlatacağı ve hedefine erişmekte geciktireceğini düşünüyordu.

Bruno - Ret

Onun yerine Bruno daha büyük kovalar aldı ve daha sık suya gidip gelmeye başladı. Bu methodla daha fazla para kazanacağına inanıyordu.

Bruno-Kovalar

Pabloysa boru hattını tek başına kurmaya karar verdi. İnşaatın kolay olmuyacağını ve boru hattını bitirmenin zaman alacağını anlamıştı. Pablo bu işin bir kaç yıl süreceğini biliyordu ama bu amaca inanmıştı. Her gün eskisi gibi su taşıyor ve çalışıyordu.

Pablo-calisma

İlk aylarda ortada çalışmalarını gösterecek bir şeyler yoktu. Bruno ve köylüler onunla alay ediyor ve arkasından gülüyorlardı. Pabloya ” BORU HATTI ” adamı diye lakap takmışlardı.

Pablo-Boru-Hatti

Bu süre içerisinde Bruno’nun geliri 2’ye katlanmıştı. O güne kadar 1 İnek ve daha büyük bir Ev almıştı. Yaşam Tarzı da değişmişti. Şimdi işten sonra ki saatlerde barlara takılıyor. Su taşımaktan kazandığı parayı harcamanın tadını çıkarıyordu.

Bruno-Tadini-Cikariyordu

Ama

Bruno’nun anlayamadığı konu,

o ağır kovalarla su taşımanın bedenini her gün yıpratmasıydı. Yüzü çökmüş, vücudu çok yorulmuştu. Kısa zaman sonra bedenindeki yorgunluk ve yıpranma nedeniyle daha az su taşımaya başlamıştı.

Bruno - Yorulmustu

Aylar ayları kovalarken Pablo’da ha bire çalışıyordu, derken, 1 senenin ardından 1 sene daha geçti. Sonunda Pablo boru hattını bitirdi. Kovayla taşıma yerine artık suyu boru hattıyla getirmeye başladı.

Pablo-Boru Hatti Bitti

Pablo eskiden hiç kazanmadığı kadar çok para kazanıyordu. Su köye durmaksızın akıp duruyordu. Pablo çalışmasa da, yemek yese de, uyusa da, su sürekli akıyordu. Pablo, mutluydu.

Pablo-calisma-1

Sıkı çalışmaları, azmi ve başarısından dolayı da gurur duyuyordu.

VE

şimdi.

Boru hattından sular aktığı sürece ona da kazanç akıp duruyordu.

Pablo ve Bruno’nun Hikayesi

(Özet ve Değerlendirme)Kıssadan hissemiz burada sonlanmış bulunuyor.

Konumuza başlarsak..

Hikayemizin kökeni ” Boru hattından Esinlenme ” kitabı yazarı ” Burke Hedges ” adı yazardan geliyor. Kitabı okudumadıysanız eğer kesinlikle tavsiye ederim. (Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki minvalinde bir kitap)

Hikayeye ilk defa şahit oluyorsanız eğer genelde ” Network Marketing ” ve ” Ponzi ” sistemlerinin yayılmasında müşteriyi ” ikna etme ” ve ” duygusal bağ ” kurmak için anlatılan bir hikaye olduğunun bilincine varabilirsiniz.

FAKAT

Ponzi ” sistemlerinde müşteriyi ikna etmek için bu hikayenin kullanılması, hikayenin anlamsız veya yalan yanlış çağrışımlarda bulunduğunun bir göstergesi değil, aksine kıssadan hissenin doğru ve kalitesinin yüksek olduğunun göstergesidir. Neyse..

SONUÇ

Daha fazla para kazanmak için sadece çalışma zamanını arttırmak yeterli ve verimli değildir. Gelirimizi arttırmak için anlamsız bir çalışma yerine, zamanın sizin için çalışmasını sağlamak mümkündür. Burada ” İş Geliştirme ” ve ” Otomasyon ” sistemlerinin harikalığı yadsınamaz bir gerçektir.

Her zaman daha iyi bir yol olduğunun bilincine varmalı ve buna göre aksiyon almalıyız. Hayallerinin peşinde koşanlara pek çok kişi gülüp alayda etse, bu duruma en yakınınızda bulunanlar dahil. İstisnasız olarak tüm işler yeni plan, strateji ve tekniklerle daha kolay yapılabilir. Ama bunu anlamak herkesin harcı değildir. Boru hattı ile suyu dağdan getirmeye çalışmak için ilk başta ekstra çabalar gerekir. Bu esnada bir gelir kaybı yaşanabilir. İşte bu nedenle ” İş Geliştirme ” veya ” Otomasyon ” sistemi kurgularken ilk başlarda çok ciddi gelirlere hızlıca kavuşulacağı yanılgısına düşülmemelidir. Aynen Bruno’nun yaptığı gibi, günün yarısını boru hattını kurmak diğer yarısını ise hayatını idame etmek için mevcut işini devam ettirmek yeterli olabilir.

Unutmamalıyız, gün 24 saattir. Bu durum herkes için aynıdır. Bu süreyi arttırmak kimsenin elinde değildir. 24 saati arttıramayacağımıza göre, diğer değişkene müdahale etmek ve çalışma mantığını değiştirmek her zaman daha evladır.

Görüşmek üzere…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.